11. septembril peeti 11. korda Eesti Lugemisühingu ja Järvamaa Muuseumi poolt korraldatud üleriigilise 3.-6. klasside kodu-uurijate võistluse tänupäeva ja konverentsi.

2020/2021. aasta võistlusele saadeti Eesti ja Soome 15 koolist 109 uurimistööd teemal „Meie pere vanad asjad“. Lapsed kirjeldasid oma suguvõsas hoolega alles hoitud vanavara pressraudadest, piiblitest, vindla-väntadest koduorelite ja aitadeni välja. Põnev oli lugeda näiteks põlvest-põlve pärandatavatest ehetest, ehedal kujul säilinud kempsust, hammastega tikitud käsitööst, Austraaliasse ja tagasi rännanud kübarast.

Eesti Piimandusmuuseum tutvustas külalistele muuseumi aardeid ja pakkus koostöös Imavere Põhikooliga võimalust töötubades piimaga seotud tegevusi proovida. Nii said lapsed ise jäätist ja võid teha, keefiriga värvida, võinugadele mustrit põletada ja piimapakke kujundada.

Tänupäev jätkus konverentsiga, kus kuus noort kodu-uurijat oma võistlustöid tutvustasid. Loore ja Albert Birkenfeldt Kuressaarest jutustasid muhedalt tohtrina leiba teeninud vanaisa Reinholdi vana-aegsete arstiriistade kollektsioonist: „Tore, et meie vanaisal on palju põnevaid asju. Nüüd oskame vanaisa rohkem hinnata.“ Vastseliina poiss Jaagup Ots uuris oma vana-vanaonu Arno noorusaega, mil küüditamiste ja sõjahirmus metsa peitu poeti. Jaagup jõudis järeldusele, et tema isa vanaonu oli tark, vapper ja nutikas ning Jaagupil endal on Eestis hea elu.

Võistlusel osalesid ka Paide Hammerbecki Põhikooli noored kodu-uurijad kollektiivse uurimistööga (juhendaja õpetaja Kairit Wirth) ning Emma Moorits, Helen Talf, Marleen Tammekunn, Karolina Rask, Elisabeth Komendant ja Mia Mägi individuaalsete uurimustega

(juhendajad õpetaja Taimi Jürgenstein ja Emma vanaema Mare Kori). Järvamaa Muuseumi preemia pälvisid Emma Moorits ja Mia Mägi. Ajakirja Hea Laps auhinna said Emma Moorits ja Marleen Tammekunn.

Traditsiooniliselt kuulutati välja järgmise võistluse teema. 2022. aasta kevadeks oodatakse noortelt kodu-uurijatelt uurimusi teemal „Terves kehas terve vaim“.