24.jaanuaril toimus selle õppeaasta neljas teema- ja aruteluõhtu lastevanematele.

Sel korral keskenduti looduskeskkonnas viibimise ja une mõjule meie igapäevasele toimetulekule. Teema- ja aruteluõhtu raames vaadati ühiselt saate „Maailma kõige tervem rahvas“ 3.hooaja viiendat osa. Osalejad said enda jaoks välja tuua saates nähtu ja kuuldu põhjal olulised tähelepanekud ja mõtted ning kirjutada välja tegevusi ja harjumusi, mida vanem soovib ise kui ka oma lapse igapäevasesse tegevusse juurutada. Järgnes arutelu ja analüüs.

Saadet vaadates ja analüüsides saime teada, et:

• Pingutuse ja stressi olukorras aktiveerub kehas sümpaatiline närvisüsteem ning puhkeolekus ja lõdvestunult olles aktiveerub parasümpaatiline närvisüsteem.
  • Tervislikuks toimetulekuks peab sümpaatiline närvisüsteem saada rahuneda ja olla tasakaalus parasümpaatilise närvisüsteemiga.
  • Meie igapäevane tegevus on niivõrd stiimulite rohke (ajasurve, info üleküllus, ekraanid), et seda tasakaalu on raske saavutada.
  • Looduskeskkonnas viibimine aktiveerib juba esimestel minutitel parasümpaatilise närvisüsteemi.
  • Looduskeskkond on kehale ja inimese närvisüsteemile tuttav – looduses olevad lõhnad, vaated ja helid. Nendel on rahustav mõju.
  • Nädalas 3h looduses viibimist annab närvisüsteemile rahustava mõju viieks päevaks.
  • Sügava une ajal salvestub päeval õpitu pikaajalisse mällu.
  • Kui uni ei ole hea (sügav, rahulik ja piisavalt pikk) siis võimekus kannatab.
  • Päevalguses viibimine toetab tervislikku unerütmi. Hea unehügieen algab juba päevastest tegevustest.
  •  Nutiseadme koht ei ole voodis.
  • Ja palju muud eluliselt olulist infot ja nõuandeid oma tervise hoidmiseks J

Lapsevanemad said Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskuse poolt tehtud looduspiltidest seisundikaartide abil analüüsida enda seost ja seotust loodusega.

Saadet looduse ja une mõjust ja vajalikkusest saab vaadata lehelt: https://jupiter.err.ee/1609181153/maailma-koige-tervem-rahvas

Teemakohane raamatsoovitus: „Paradiisi kaotades. Miks meie meeled vajavad loodust“ autorilt Lucy Jones

Järgmine teema- ja aruteluõhtu toimub 21.veebruaril algusega kell 18.00 koolimajas.

Marie Runnel

PHPK koolipsühholoog